21 Şubat 2024, Çarşamba
Ana Sayfa / Genel / Drone nedir?

Drone nedir?

Günümüzde herkesin ağzında dolaşan DRONE kelimesi var fakat çoğu kişi bunun ne demek olduğunu bilmiyor. Hatta çokça yabancı gelmiş olsa bile bizde yılmak olmadığından (TÜRK Milletinden bahsediyorum) yorum yapma gereksinimi duyarlar. Bizde, siz daha bu kadar yorulmayın diye size gerekli açıklamanın ne olduğunu ben yapayım dedim.

Drone Nedir?

Drone, İngilizce’de erkek arı, Oxford İngilizce Sözlüğü’ne göre uzaktan kontrol edilen, pilotsuz hava aracı anlamına geliyor. Fakat droneler günümüzde, genel olarak İnsansız Hava Aracı (İHA) olarak adlandırılmış şekilde kullanılıyor.Tarihe (geçmişe) baktığımız zamanlarda droneler, askeri amaçlı kullanılmayı başlanmış fakat daha sonradan kişisel kullanım hobi gibi amaçlara kadar indirgenmiş durumda. Hal böyle olunca ve 20. yüzyıl içindeki teknolojiler bu kadar çok etken bir halde kullanılıyorken İHAlar bir çok donanıma sahip oldular. Önce gözlem amaçlı kullanılırken şimdi TAM BİR SAVAŞ makinesi mahiyetindeler (Bkz. SİHA). Şimdi benim bu şekilde yazdığıma bakıp e biz bunlardan bahsetmiyoruz diyebilirsiniz şimdi o na da geleceğiz.

Günümüzde droneler iki çeşide  ayrılıyor. Birincisi Wi-Fi ile kullanılan yani kablosuz ağ ile bağlantı kurulup yönetilen ve sarjı bittiği anda kullanım dışı kalan makinelerden bahsediyorum yani günümüzde bireylerin (Fotoğrafçıların / Ajansların çekimler ve tanıtım için kullandığı ) daha çok kullandığı droneler. Ya da şöyle açıklayayım benim zamanımda Uzaktan Kumandalı arabalar meşhurdu ve her çocuğun elinde olan oyuncaklardan bir tanesiydi şimdi ise Milenyum diye tabir ettiğimiz 2000’li yılların çocukların elinde olacak bir oyuncak gibi de nitelendire biliriz.

Bir diğeri ise gözlem için kullanılan uçak tipi droneler. Bu droneler genel olarak savunma ve askeri alanlarda kullanılıyor ve kontrolü, operatör pilotlar tarafından bir kumanda merkezinde kontrol ediliyor. İHA üzerinde yer alan sensörler ve kameralar (termal vb) sayesinde görüntüleri izliyor ve bu şekilde İHA’ları yönlendiriyorlar.

İlginizi Çekebilir

Pilli Sinek yayında!

Merhabalar, Bu yazıyı okuyorsanız eğer Pilli Sinek faaliyete geçmiş ve yayın hayatına başladığı öğrenmiş bulunmaktasınız. …

One comment

  1. Astala Vista Beybi

    Bilgilenmek guzeldir. Herkesin yorumu farkli olsa da gayet guzel aciklamissiniz.

Bir cevap yazın