15 Kasım 2018, Perşembe
Ana Sayfa / Haberler / “Drone” kelimesine türkçe karşılık bulundu

“Drone” kelimesine türkçe karşılık bulundu

Uzun zamandır drone kelimesine türkçe karşılık arayan TDK, Waffle’a “Meyveli Kaktöş” ismini bulduğu gibi drone kelimesine de bir isim buldu.

uçangöz

TDK, son zamanlarda internet sitesi üzerinde oylama başlatarak drone kelimesine alternatif olarak dilimizde yer alacak  ve drone yerine kullanılacak 5 seçenek sunmuştu. Nihayet başlar göğe erdi ve sonuçlar açıklandı. Artık drone kelimesi yerine kullanabileceğimiz nur topu gibi bir kelimemiz var; “uçangöz“.

Türk Dil Kurumu (TDK), ‘drone’ kelimesinin Türkçe karşılığını buldu sonunda buldu. İnternet sitesi üzerinden yapılan oylamada en çok oyu alan “uçangöz” kelimesi drone’un yerini aldı.

Listede hangi seçenekler vardı?,

TDK çok zorlanmadan drone kelimesi yerine türkçe kelime olarak kullanılabilecek 5 adet kelime belirlemiş. Bunları ise; “arıgözü”, “uçangöz”, “uçan kamera”, “uçarçeker”, “uçurgör” şeklinde açıklayarak internet sitesi üzerinde biz vatandaşlarının oylamasına sunmuş. Kurum, insansız hava aracı çeşitlerinden olup keşif, gözetleme, sağlık, ilaçlama, spor, seyahat, reklam gibi farklı alanlarda kullanılan “drone” yerine “uçangöz” belirlerken bu sonucun çıkmasının tamamen vatandaşlar olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir

Havada drone paniği: Yetkililer harekete geçti

İstanbul Atatürk Havalimanında iniş yapmak üzere olan uçağın pilotu hava sahasında drone olduğunu görünce hemen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir